PAWEŁ ODOROWICZ (ur. 1973) — „Pieśni przejścia” (2017)

© Paweł Odorowicz, fot. Piotr Tołłoczko

Kwartet smyczkowy Pieśni przejścia to kompozycja programowa, inspirowana pieśniami pogrzebowymi głównie z Lubelszczyzny. Protoplastą utworu jest program duetu Grochocki_Odorowicz (pod tym samym tytułem), którego unikalność jest spowodowana jedynym, kluczowym kryterium wyboru: tradycyjne, ludowe pieśni pogrzebowe są śpiewane w imieniu zmarłego, w pierwszej osobie, jakby zmarły żegnał się z tymi, którzy pozostają w żałobie. Przenikliwa, mocna emocjonalnie treść pieśni odcisnęła się na pięcioczęściowej kompozycji instrumentalnej Odorowicza. Nie znajdziemy tu kompozytorskich fajerwerków, formalnych eksperymentów, sonorystycznych wariacji czy onomatopei. Całość kompozycji stanowi przełożenie odczuć, emocji i wyobrażeń kompozytora na język dźwięków, w których się wychował. Przełożenie albo raczej quasi-literacki przekład. Emocje przełożone w sposób bezpośredni na dźwięki, harmonię, a przede wszystkim barwę instrumentów. Skupiony układ, niskie rejestry, ciemna barwa zestawione z kontrastującym, wręcz kłującym w uszy col legno czy sul ponticello. Emocje. Pełny wachlarz. Od pustki poprzez bunt, wściekłość i rozżalenie aż po rozpacz, depresję i katarktyczny płacz, który — na szczęście — finalnie jednak daje ukojenie. Kompozycję zrealizowano w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

*** Podczas koncertu zostanie wykonana również premierowo nowa kompozycja Pawła Odorowicza na kwartet smyczkowy i altówkę solo, inspirowana polską muzyką ludową.

PAWEŁ ODOROWICZ (ur. 1973) — Podobno pierwszy polski „elektryczny” altowiolista. Sideman, kompozytor, aranżer, producent muzyczny i reżyser nagrań. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Dwukrotny laureat Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja, dwukrotny stypendysta MKiDN. W 2017 roku otrzymał Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Lublina, które zaowocowało prezentowaną na Festiwalu Wszystkie Strony Świata kompozycją — kwartetem smyczkowym Pieśni przejścia. Aktualnie tworzy w duecie Grochocki_Odorowicz (polskie pieśni ludowe we współczesnych interpretacjach), z Leszkiem Mądzikiem (wykonywana na żywo autorska muzyka do spektakli i działań plenerowych), z zespołem Dzikie Jabłka (fuzja polskiego folku i afrykańskich rytmów), z Teatrem CHOREA (kompozytor, wykonawca) oraz z zespołami tańca współczesnego (kompozytor, wykonawca). Ma na swoim koncie ponad 40 wydawnictw CD i DVD.

ZNAJDŹ W PROGRAMIE
16.11.2018 | PIĄTEK | 19:00 | LADIES QUARTET FEAT. PAWEŁ ODOROWICZ

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O WYKONAWCACH
LADIES QUARTET
PAWEŁ ODOROWICZ — ALTÓWKA